Odhad ceny nemovitosti a na co si dát pozor
5.2.2021Přemýšlíte, jak prodat byt, dům, pozemek či byt?
Na co byste se měli zprvu zaměřit, pokud zamýšlíte prodat svou nemovitost, je odhad ceny nemovitosti. Ale ne jen tak ledajaký odhad. Nejlepším způsobem, jak zjistit cenu své nemovitosti je zjištění reálné tržní ceny anebo znalecký posudek, například při řešení dědictví, které vám bylo odkázáno. Další možností je odhad ceny nemovitosti bankou za účelem získání hypotečního či jiného stavebního úvěru.
Podle čeho byste se rozhodně neměli řídit při odhadu ceny nemovitosti, jsou inzeráty podobných nemovitostí na prodej ve vašem okolí. Každá nemovitost má svou jedinečnou cenu a to, že například stejně nebo podobně velký dům, jako je ten váš, je ve vašem bydlišti na prodej za určitou cenu neznamená, že ten váš se prodá za ty samé peníze. Dalším kamenem úrazu při takovémto posuzování ceny nemovitosti je to, že prodávaný dům či pozemek se za inzerovanou cenu prodat nemusel. S největší pravděpodobností se prodal za cenu mnohem nižší.
Odhad ceny nemovitosti: Na co si dát pozor?
Při odhadování ceny nemovitosti si dejte především pozor na to, abyste nenasadili laťku příliš nízko anebo příliš vysoko. Rizikem při nízkém odhadu ceny z vaší nemovitosti je přilákání pozornosti lidí, kteří chtějí nakoupit nemovitosti za co nejlevněji a s cenou ještě smlouvají, až nakonec prodáte nemovitost za pakatel. Příliš vysoká prodejní cena naopak nepřiláká tolik zájemců. Bude je odrazovat.
Odhad reálné tržní ceny nemovitosti
Při odhadu tržní ceny nemovitosti se porovnává vámi prodávaná nemovitost s ostatními nemovitostmi v okolí a určuje se její reálná tržní cena. Taková cena pak vychází z technických parametrů nemovitosti a infrastruktury jejího okolí. Vychází se pouze z reálných cen prodaných nemovitosti v blízkosti, za kterou byly prodány, nikoliv za cenu, která byla inzerována. Dále je třeba, aby se odhadce osobně dostavil na prohlídku, ta nebývá příliš detailní. Jedná se zejména o posouzení stavu nemovitosti, u domu například z hlediska stáří a stavu jeho konstrukce. V neposlední řadě poté posouzení stavu pozemku, na kterém je situován. Poplatek za takový odhad ceny nemovitosti se pohybuje v řádu tisícikorun.
Odhad ceny nemovitosti pomocí znaleckého posudku
Ze zákona může takovýto odhad posoudit pouze soudní znalec jmenovaný soudem nebo ministerstvem financí. Takovýto odhad ceny nemovitosti je již zcela podrobný. Soudní znalec se zaměřuje především na technický stav nemovitosti, to bývá velice důležité při prodeji starších budov. Dále pak nemovitost náležitě přeměří a porovná informace a parametry zapsané v katastru nemovitostí. U pozemků se soustředí na jejich zastavitelnost a účelnost nebo také na okolní vlivy, například ochranných pásem, památkových území, věcných břemen, předkupního práva apod. Odhad ceny nemovitosti pomocí znaleckého posudku vychází často nižší, než je tržní cena nemovitosti. Cenově vás takovýto posudek vyjde obdobně jako odhad tržní ceny nemovitosti.
Odhad ceny nemovitosti bankou
Pokud ale plánujete koupit nemovitost a necháváte si spočítat hypotéku, tak pro získání hypotečního úvěru či úvěru ze stavebního spoření je potřeba odhad ceny nemovitosti pro zajištění bankou. Takovýto odhad ceny bývá občas nižší než reálná tržní hodnota nemovitosti a to proto, že bankovní instituce, které tento odhad zprostředkují, počítají s kolísáním cen nemovitostí na trhu. Chtějí se tak pojistit, že při nemožnosti splácení úvěru klientem budou schopny zatíženou nemovitost prodat a vyhovět tak v plnění celé výši onoho úvěru. Odhad ceny nemovitosti bankou je zjišťován kalkulací základních zjednodušených údajů, jako je fotografie (několik fotografií celého bytu či domu) a poloha nemovitosti, popřípadě její velikost, a další základní parametry. Poplatek za takovýto odhad bývá u většiny bank při žádosti o úvěr nulový. V tom případě ale neobdržíte žádný podklad k odhadu ceny nemovitosti. Pokud byste si ho raději chtěli zařídit sami a dále s ním pracovat, je dobré využít možnosti zmíněné v předchozích odstavcích.