Vybíráme vhodnou variantu topení do novostavby

Vybíráme vhodnou variantu topení do novostavby

18.10.2021 Vyp Od IN

Konečně jste se dočkali a stavíte svůj vysněný domeček. O jeho půdorysu a fasádě už máte jasno, teď řešíte vnitřní vybavení. Kuchyňská linka, podlahové topení, obývací pokoj, pohovka, jídelní stůl, postele, podlahy, obklady. Nezapomněli jste náhodou na topení?

Vytápění nepodceňujte

Doma by měla panovat příjemná atmosféra. Kromě blízkosti milovaných osob se na ní bude podílet také vybavení domu a taky to, zda tam budete mít příjemně teplo. Obzvlášť v zimních měsících. Jenže jaké vytápění zvolit do novostavby? Projektant v tom má možná jasno, vy váháte.

Trendem dnešní doby je využití obnovitelných zdrojů a ekologické vytápění. Tím, že budeme myslet na přírodu a chránit ji, tím zároveň děláme něco pro sebe a svoje zdraví. Kdo topí v kotli na uhlí, tomu se z komína valí černý štiplavý kouř, který lidi kolem dokáže i dusit. Ekologové nad tím roní slzy.

Out už je i topení elektřinou. Elektrokotle ani elektrické podlahové topení neodpovídá dnešním požadavkům cena elektřiny taky šplhá vzhůru, takže zapláče i peněženka.

Plynový kondenzační kotel napojený na otopnou soustavu může být řešením, časem ho ale stejně budete muset doplnit zdrojem využívajícím obnovitelný zdroj energie.

Nejčastější řešení? Tepelné čerpadlo

Požadavkům moderní doby odpovídá tepelné čerpadlo vzduch-voda, které je efektivním zdrojem energie a splňuje i ty nejnáročnější ekologické cíle, pyšní se dlouhou životností, jsou bezúdržbová. Je ale třeba počítat s tím, že cena takového čerpadla je poměrně vysoká.

Zdroj foto: fotobanka

Jiná možnost není? Ale je! Kamna na pelety!

I v nízkoenergetickém domě si můžete splnit svůj sen o krbových kamnech. Stačí místo klasických krbovek zvolit kamna na pelety. Pro stavby s malými tepelnými ztrátami totiž mohou mít klasická kamna příliš velkou sílu.

Peletová kamna jdou s dobou, šetří životní prostředí. Nemusíte se bát ani toho, že budete neustále nosit dříví a přikládat. Topí se v nich malými slisovanými válečkami, tzv. peletami, ze kterých vzniká minimum odpadu a stačí je jednou za pár dní dosypat do zásobníku. Na trhu jsou volně sypané i v pytlích o hmotnosti 15 kg, kamna si je budou sama dávkovat.

Víte, že kamna by neměla pro hoření spotřebovávat vzduch, který doma dýcháte, což platí obzvlášť u pasivních a nízkoenergetických zateplených domů? Z toho důvodu je třeba, aby kamna měla externí přívod vzduchu.

 

Zdroj foto: fotobanka

Náš tip: Vsaďte na peletová kamna od firmy HAAS+SOHN, která mají vestavěný WLAN modul.

Díky němu je můžete ovládat na dálku a zatopit si třeba před odchodem z práce, cestou z nákupu nebo rodinného výletu s dětmi. Jedny kamna může ovládat až 5 uživatelů, kteří ve svém chytrém zařízení mají nainstalovanou aplikaci, z každé aplikace můžete hlídat provoz až patery kamna.

WLAN modul peletových kamen má 2 funkce, jednu pro ovládání přímo z domu a jeho blízkého okolí, druhou pro ovládání odkudkoli ze světa. Pomocí aplikace si můžete nastavit týdenní program topení, dostanete také vždy upozornění ve chvíli, kdy je třeba doplnit zásobník s peletami, vyčistit kamna nebo objednat servis. Díky pozadí aplikace poznáte, zda kamna topí, chladnou, vypínají se, jedou v ECO-Mode, nebo jsou vypnutá.