Postcovidový syndrom a psychika
19.1.2022Po dvouleté masáži od médií o tom, jak covid ničí plíce, jsem měla zato, že to je v podstatě jediný a nejhorší následek covidu. A pak jsem covid chytila. Polemizovat o tom, zda bych měla horší průběh, kdybych nebyla očkovaná, opravdu nechci, protože to už se nikdy nedozvím. Průběh byl i tak dost nepříjemný a asi nikdy nezapomenu na den, kdy se partner rozhodoval, za mi volat záchranku či nikoliv. A já jen ležela a plakala. Dívala jsem se na své děti a přepadla mě úzkost – co když je vidím naposledy?
Následky po covidu, kdy jsem dlouho nemohla pořádně dýchat a jakákoliv námaha vedla k silnému bušení srdce, po nějaké době ustaly. Ale já se cítila jinak – smutně. Už mi nic nedělalo radost, vše mě rozhodilo… A v noci jsem najednou nemohla spát, hodně jsem se budila. Při telefonátu s mým doktorem, který se mě ptal, zda už ustaly mé potíže s dýcháním, jsem mu o tom řekla a odpověď mě překvapila – je to bohužel další z následků po covidu, jen se o tom moc nemluví.
Postcovidový syndrom
Postcovidový syndrom je soubor následků, které si tělo odneslo z prodělané infekce Covid. Mezi ty mediálně známé patří únava či problémy s dýcháním. Mezi ty méně známé pak patří nespavost, úzkosti či deprese. Co je jejich příčinou? Onemocnění Covid je provázeno zvýšenou mírou stresu a úzkosti – bojíme se o sebe, své blízké. Covid v těle způsobí mnoho změn a ty ovlivňují i náš mozek a jeho citlivost ke stresu. Toto vše je umocněno nespavostí a častým buzením. Jakmile jsme unavení dlouhodobě, může to vyústit až v rozvoj deprese či úzkosti.
Jakékoliv potíže tohoto typu po prodělaném covidu není radno přehlížet. Nespavost a únava do několika týdnů mají odeznět. Pokud tomu tak není a vy se cítíte stále hůře, je na místě kontaktovat lékaře a požádat o pomoc.
Výzkumy na toto téma jsou zatím v počátcích a nezná se přímá příčina, ale vysoký počet lidí, u kterých s rozvinula úzkostná porucha či deprese po prodělání covidu, nelze ignorovat a považovat za náhodu.
Co s tím?
Jak už bylo uvedeno výše, rozhodně tento stav nepodceňujte a kontaktujte lékaře. Pokud v noci nemůžete spát, neotálejte s žádostí o prášky na spaní. Po krátkou dobu a v rozumné míře vám nemohou uškodit. Naopak máte šanci, že tím zamezíte rozvoji právě zmíněné úzkosti či deprese.
Také existuj různé terapie či skupiny na sociálních sítích. Zde můžete sdílet své potíže a probírat je s lidmi, kteří mají stejný problém. Sdílené trápení je polovičním trápením.