Správné sezení u počítače
8.2.2022Kdo tráví většinu dne u počítače, tak ví, že při nesprávném sezení mohou poté velmi bolet záda. Dá se tomu předejít pouze správným sezením a my vám v dnešním článku představíme základní principy takového sezení.
Židle je základ
Vybíráme kvalitní potraviny, kvalitní kosmetiku či kvalitní postel s matrací, ale na židlích má mnoho lidí tendenci šetřit. Hlavně aby se dala nastavit výška, byla měkká a hodila se do interiéru. To je ovšem celé špatně. Židle je základem správného sezení a měla by být vybírána s ohledem na vaši výšku, váhu a výšku stolu. Jedině, pokud vlastníte polohovací stůl, který se dle potřeb můžete snížit nebo zvýšit, tak nemusíte brát na výšku stolu ohled.
Ideálním řešením jsou ergonomické židle, které jsou sice dražší, ale vyplatí se.
U židle je vždy nutné zohlednit:
- kolik času trávíte sezením
- jakou nosnost potřebujete
- materiál
- konstrukci
Podle doby sezení je možné zvolit židli pro krátkodobé sezení nebo naopak pro dlouhodobější. U nosnosti bereme v úvahu nejtěžší osobu, která židli bude využívat.
Z materiálu si můžeme zvolit například textil, síťový materiál či kombinaci obojího. Židle z kůže jsou velmi kvalitní, ale jejich cena je vyšší. Levná kožená židle nejspíše nebude z pravé kůže, ale z koženky, která vám dlouho nevydrží.
Typy pro správné sezení
Správné sezení u stolu poznáme tak, že předloktí a nadloktí svírají úhel 90 °. Tohoto docílíte správným nastavením výšky židle a stolu. Pozor však na to, aby se v každém případě nohy dotýkaly země a to tak, že v koleni budou svírat úhel 90 °. Opěrka židle by měla být nastavena takovým způsobem, udržela záda ve vzpřímené poloze.
Důležitá je vzdálenost monitoru, která by měla být v rozmezí od 45 do 70 cm.
Nezapomínejte na uklizené a utříděné pracovní prostředí, které je velmi důležité pro psychickou pohodu při práci.