Afty – Léčba homeopatiky ?
27.2.2023CVšichni jsme si tím alespoň jednou za život prošli. Bolestivé skvrnky v dutině ústní, které dokáží pěkně potrápit. Afty jsou bílé někdy našedlé skvrnky na sliznici v dutině ústní. Často bývají spojovány s oslabenou imunitou během nemoci, při akutní infekcích dutiny ústní, při mykózách. Vyskytnou se i při používání špatně umytého nádobí jako jsou skleničky, příbory a nebo také při špatném umývání ovoce a zeleniny. V neposlední řadě může být příznakem jiného onemocnění nebo stresu.
Dbáme tedy na správnou čistotu používaného nádobí. Řádně omýváme potraviny, které se tepelně již neupravují. Chceme-li snížit riziko výskytu aftů, dbáme na vysoký příjem vitamínů, především řady B a C. Vracejí se nám afty opakovaně, snažíme se posilovat svoji imunitu pestrým jídelníčkem bohatým na všechny druhy vitamínů a minerálů.
Vždy se snažíme všechny onemocnění doléčit, ne přechodit. Během užívání antibiotik užíváme zároveň probiotika a zvýšíme příjem vitamínů. Velmi vhodné je také eliminovat stres. Někdy pomáhá používání ústní vody s desinfekcí.
Při opakovaných zánětech v ústní dutině a přítomnosti aftů je vhodné navštívit praktického lékaře, zváží předepsání antivirotik tzv. Herpesin.
Doporučuje se kloktání bylinek, často heřmánku, řapíku a šalvěje.
Možnou variantou léčby, jsou také homeopatika. Poraďte se ale s lékárníkem, lékařem, nebo přímo homeopatem.
Borax 9 C
- Používá se u ojedinělých aftů, které pálí a vyskytují se na dásní nebo vnitřní straně tváře
Nitricum acidum 9 C
- Skvrny s nepravidelnými okraji, často krvácí při sebemenším otlaku. Mohou být podobná oparu s krvácením
Mercurius corrosivus 15 C
- Často vícečetné afty, občasné krvácení, velmi bolestivé. Doprovázející zápach z úst.
Kalium bichromicum 9 C
- Pravidelné okraje aftů, spíše nažloutlý povlak. Skvrny jsou umístěny blíže k nosohltanu.