Jak uhlídat rodinné finance v době Coronaviru?
22.12.2020Jak uhlídat finance v době Coronaviru? Jde to.
Finance jsou a vždy budou důležitým tématem a nikdy není dost článků, které nás můžou navést na tu správnou cestu, jak zacházet s financemi. Myslím, že i přes to, že to bude vždy jedno, z nejvíce aktuálních témat, nikdy nebylo tak moc, jako v tomto roce.
Koneckonců nevědomost jak to bude nadále s Covidem, nás donucuje šetřit a také si uvědomujeme, že většinu věcí, za které jsme běžně vyhazovali peníze z okna, vlastně nepotřebujeme.
Rozdíl mezi platem a úsporami
Prvním a zároveň nejpodstatnějším tématem, je rozdíl mezi platem a úsporami. Čisté bohatství je přece nejdůležitější, avšak to si hodlá připustit jen velmi málo lidí. Bohatství je založeno na principu, že pokud člověk, který vydělává méně než druhý, ale na rozdíl od druhého, si dává své úspory stranou, je ve skutečnosti bohatší než ten, který vydělává mnohem více.
Pravidlo 50/30/20
Pokud máte problém, krotit své finance, mám tu pro vás pravidlo. Jmenuje se pravidlo 50/30/20. Toto pravidlo spočívá v tom, že si příjem rozdělíte na tři části Největších padesát procent tvoří věci, které musíte platit, tudíž například nájem, potraviny, pojištění apod. Třicet procent je částka, která je pro vaše osobní potřeby a potěšení. Zbylých dvacet procent, je vaše rezerva nebo investice. Pokud si vše takto krásně naplánujete, věřte mi, nebudete to chtít porušit.
Zapisování financí
Pravděpodobně jste teď čekali, že vám doporučím nějakou super vychytralou mobilní aplikaci pro sledování příjmů. No, to jste na omylu. Tyto aplikace samozřejmě existují, ale účinné jsou jen pro někoho, kdo skutečně rád hlídá své výdaje. Vy je potřebujete hlídat, tudíž se nám nabízí ne moc příjemná metoda zapisovaní.
Zapisovat své finance můžete například do poznámek mobilu, který máme vždy všichni při ruce. Fígl spočívá v tom, že zapisujete věci, za které jste utratili pro vlastní potřebu. Věřte mi, nebudete chtít pořád něco zapisovat, tudíž si věci mnohem snadněji odřeknete. Navíc, pokud vám zapisování zbytných výdajů půjde dobře, můžete zjistit, za co utrácíte nejvíce.
Peníze pro vlastní potěšení mějte vždy v peněžence
Jistě víte, že od doby, kdy máte platební kartu, je utrácení peněz tak snadné. Je to tím, že nemáte na očích ty reálné peníze, které prodavači podáváte. No a z tohoto důvodu, je tu další tip, jak ušetřit. Peníze, které jsme si krásně rozdělili do tří kategorií, z čehož kategorie se třiceti procenty pro naše vlastní potěšení bude vybrána v hotovosti. Peníze, které utrácíte, protože chcete, budete mít tak krásně na očích.
Zbytečně nesahej do rezervy
Jistě přijde fáze, kdy budete něco hrozně chtít, ale není to nutnost a peníze na vaše potěšení vám došly.
Většina lidí by pak instinktivně sáhla po těch dvaceti procentech, které má jako rezervu.
Aby se tomuto zlozvyku zabránilo, nebo naopak předešlo, je vhodné těchto dvacet procent, každý měsíc odvádět na spořící účet.
V této době je těžké vyjít s penězi tak, aby byla alespoň nějaká rezerva ještě pro horší časy. Placení kartou je jednoduché a taky návykové. Platí se lehce a musí se hlídat, aby se neutratilo příliš. V kamenných obchodech platím raději hotově, aby z účtu moc neubývalo. Žádné zapisování o výdajích nebo obálková metoda moc nefungovalo. Stačí mít „rozum“ a vědět, co je důležité zaplatit a co ne.