Pásový opar aneb pokračování neštovic

Pásový opar aneb pokračování neštovic

28.6.2023 Vyp Od IN

Často se u lékaře setkáte s dotazem, zda jste v dětství prodělali neštovice. Většina z nás si tuto dětskou nemoc odbyla a nejspíše tak máte pocit, že už jste v pohodě. Ve skutečnosti ve vás tento virus jen spí a později se může projevit jako nepříjemný pásový opar.

 

Opakující se nemoc

Pásový opar, známý také jako herpes zoster, je virové onemocnění způsobené virem varicella-zoster, který v těle zůstal po prodělaných neštovicích.

Když poté dojde k oslabení imunity, virus se znovu aktivuje a namísto neštovic způsobí opar.

Projevuje se vyrážkou ve formě pásu na pokožce a doprovází ho bolestivé příznaky. A na rozdíl od zmíněných neštovic se může stále vracet.

Pásový opar a jeho příznaky

Příznaky pásového oparu se obvykle objevují na jedné straně těla a mohou zahrnovat bolest, pálení nebo svědění v dané oblasti.

Během několika dnů se na pokožce vytvoří pásová vyrážka, která se skládá z malých puchýřků naplněných tekutinou.

Tato vyrážka je obvykle doprovázena silnou bolestí, která může být ostrá a pulzující. U některých pacientů může být přítomna také únava, horečka nebo zvýšená citlivost pokožky.

Léčba musí být zahájena co nejdříve

Léčba pásového oparu zahrnuje podávání antivirotik, která pomáhají snížit intenzitu a trvání vyrážky a také snižují riziko komplikací.

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve po objevení příznaků, aby byla zahájena léčba.

Kromě antivirotik mohou být předepsány také léky proti bolesti. Prevence pásového oparu zahrnuje očkování proti planým neštovicím, protože očkování snižuje i riziko vzniku oparu.

 

Autor: Soňa J.