Strašák jménem inflace
12.10.2021Valí se na nás ze všech stran, jsou jej plná média, internet, zprávy v online bankovnictví: inflace. Je opravdu takovou hrozbou? A jak se na ni můžeme připravit jako úplně obyčejní lidé? Nechá se to vůbec?
Běžného člověka zajímá nejzákladnější důsledek inflace, kterým je znehodnocení peněz. Ty časem mění (snižují, ztrácejí) svou hodnotu. To proto, že se zdražují předměty i služby celkově, ne jen v určité oblasti. Jedná se o přirozený ekonomický jev, který se pravidelně opakuje, liší se však reakce společnosti.
Za komunistů bylo levněji…
Možná často slyšíme větu, že za komunistů stálo máslo 4Kčs. Ale dnes?! Bohužel už často neslyšíme to, že plat byl 800Kčs. Nemůžeme tedy porovnávat neporovnatelné. Cena je jedna věc, finanční možnosti jsou věc druhá, cenu zboží je vhodné přepočítat na procentní část platu dříve a nyní. Ruku v ruce se zdražováním totiž musí jít také valorizace platů. Jinými slovy, není možné, abychom dnes žili se stejným platem jako před třiceti lety, stejně tak není možné se stávajícími platy nakupovat za ceny před třiceti lety.
Peníze mění svou hodnotu
Peníze zkrátka mění svou hodnotu a je třeba s tím počítat. Pokud je inflace mírná, nezasáhne nás to příliš. V době vysoké inflace mohou být ztráty citelnější. Obecně ale platí, že mít doma peníze v šuplíku není výhodné řešení v žádné době. Peníze musí vydělávat, peníze se musí točit. Alespoň tak, aby pokryly inflaci a my o ně postupem času nepřicházeli.
Mám se bát hypotéky?
Ano, důvod je vždy, hypotéka s sebou nese velké finanční břemeno. Ale právě pro to, co bylo popsáno výše, se vyplatí v určité době mít peníze vypůjčené a ne vlastní. A pokud mám našetřenou hotovost, stojí za zvážení, zda není vhodnější peníze investovat (a nechat vydělávat) než jimi například umořit hypotéku. Na jak dlouho ji máme, na 30 let? A jakou hodnotu měl jeden milion před 30 lety a jakou hodnotu má dnes? Můžeme očekávat, že i za dalších 30 let se bude jednat o hodnotu nižší než v současnosti.
Strach z nejistoty
Naše společnost je spíše konzervativní, proto se člověk mnohdy neodhodlá k investicím a místo toho spoří. Je to na první pohled jistota, v konečném důsledku ale může přinést ztrátu. A pokud se bojíme nejistoty, můžeme zkusit investovat v rámci tradičních bankovních domů, nemusíme se pouštět do žádných partyzánských akcí s nejistým výsledkem.
Kateřina, Zdroj Foto: Fotobanka