Víte, co je důležité při výběru ručníků a osušek?
26.10.2021Všichni známe ten úžasný pocit, když se po osvěžující koupeli zabalíme do hebkého ručníku, osušíme svoje tělo a oblékneme se do pohodlného oblečení. Když ale ručník není měkký a jemný, skoro si sedřeme kůži z těla, kůže zůstane vlhká a ani sebelepší oblečení nám nezlepší náladu. Jak vybrat kvalitní ručník nebo osušku?
Ručníky i osušky musí být příjemné na omak
Kdo by se taky chtěl utírat ztvrdlými vlákny, které sedřou kůži z těla a žádnou vodu z něj nesetřou? Ručník i osuška musí dobře sát vodu a taky pokožku jemně pohladit. Bez toho to prostě nejde. Jak toho docílit? Správným výběrem a taky vhodnou péčí.
Krok první: Pozor na hustotu vláken
Kvalita osušky nebo ručníku se ukrývá v hustotě vláken a gramáži. Dostatečná gramáž totiž zaručuje tvarovou stálost, odolnost proti poškození a hebkost.
Náš tip: Vybírejte ručníky s minimální gramáží 400 g/m2 a na obalu hledejte Öko-Tex certifikát.
Víte, že o kvalitě ručníku a jeho schopnosti absorbovat vlhko hodně napoví i hmotnost? Čím tlustší ručník nebo osuška budou, tím lépe vstřebají vlhkost?
Krok druhý: Zaměřeno na materiál
Většina z nás má doma bavlněné ručníky, které se těší oblibě už dlouhou dobu, v poslední době se ale do popředí derou ručníky a osušky z mikrovlákna a bambusu. Proč?
Mikrovlákno je lehké, dobře absorbuje vlhkost a rychle schne, bambus v sobě zase kombinuje bavlnu s bambusovými vlákny, která jsou známá antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi.
Krok třetí: Dobře si vyberte rozměry
Ručníky jsou na trhu k dispozici v několika rozměrech. Které vybrat? Ručník na ruce by měl být velký 50×90 (100) cm, klasická osuška 70×140 cm nebo 70×130 cm.
Krok čtvrtý: Nebojte se ani výrazných barev
Bojíte se, že barevné ručníky budou pouštět barvu, dáváte tak raději přednost těm bílým? Když si pořídíte kvalitní osušku nebo ručník, barev se bát nemusíte. Oživte svou koupelnu.
Zdroj foto: fotobanka
Tip na závěr: Nepodceňujte ani správnou péči
Víte, že i ten nejkvalitnější ručník můžete špatnou péčí nenávratně poškodit? Koupí to tak rozhodně nekončí, aby vám osuška dlouho sloužila a byla pořád tak pěkná jako v den, kdy jste si ji koupili, musíte jí věnovat vhodnou péči.
- Nejdřív si prostudujte štítek údržby, kde se dozvíte, na kolik stupňů ručníky můžete prát a další zásady správné péče.
- Poté, co ručníky a osušky přinesete domů, je taky několikrát vyperte. Zatáhnete smyčky, zbavíte je nečistot z výroby, zafixujete barvy.
- S pracím práškem šetřete. Když ho použijete příliš, pračka ho nedokáže rozpustit, zbytky se zachytí do vláken a ta budou hrubá.
- Nepoužívejte aviváž, jinak hrozí, že nebude ručník sát.
- Jednotlivé barvy perte samostatně.
- Ručníky i osušky sušte volně pověšené na sušáku.
- Perte je alespoň 2x týdně, jen tak z nich odstraníte odumřelé buňky kůže, které do ručníky nebo osušky utřete.
- Zapomeňte na žehličku.