Vybíráme zubní kartáčky

Vybíráme zubní kartáčky

2.11.2021 Vyp Od IN

Výběr správného zubního kartáčku je zásadní. Možná, že jste na dentální hygieně výběr konzultovali, možná, že vám doporučený kartáček ve výsledku nevyhovoval.

 

Klasika – základ péče o chrup

Klasický zubní kartáček by neměl chybět ani v případě, že se rozhodnete třeba pro kartáček sonický. Je to takový základ, který by měl být vždy doma k dispozici. Každému vyhovuje něco jiného, obecně jsou lepší štětiny měkčí (a tedy ohebnější), hlavice menší (lépe se s ní manipuluje a lépe se dostane v celé dutině ústní), štětiny stejně dlouhé (aby vyčistily celou plochu zubu).

Mezi nejznámější kartáčky jistě patří Curaprox, můžeme ale sáhnout i po jiných značkách, jak je třeba TePe. Důležitější než výběr značky je správná technika čištění.

 

Elektrické zubní kartáčky

Ať již zvažujeme nákup rotačního nebo sonického kartáčku, vždy musíme mít na paměti, že se nejedná o základní nástroj péče o zuby – tím je kartáček klasický, mechanický. Na tom, zda dát přednost mechanickému či elektrickému zubnímu kartáčku se neshodnou ani odborníci. Je tedy vhodné řídit se především našimi vlastními potřebami, pocity a hlavně výsledkem.

Zatímco rotační zubní kartáček je založen na otáčení kulaté hlavy, sonický kartáček se neotáčí, ale jemně vibruje. Rotační kartáček skvěle odstraňuje plak, není ale tolik šetrný k dásním. Sonický kartáček je šetrný velmi, při čištění není třeba tlačit.

Pokud máme jakékoliv potíž se zuby, není volba elektrického kartáčku vhodná. Po sonickém kartáčku ale můžeme sáhnout v případě, že máme malé děti, které si nechtějí zuby čistit. Sonický kartáček pro ně může být alespoň trošku zábavný.

 

Ionizační kartáček

Novinkou na světovém trhu je japonský ionizační kartáček, který vychází z toho, že stejně nabité ionty se odpuzují a opačně nabité se přitahují. Kartáček má zabudovanou baterii, tu ale nelze vyměnit – kartáček vydrží dle výrobce funkční minimálně rok. Měnit se nechají pouze hlavy kartáčku.

Nevýhodou je jiná hlavice, než jsme zvyklí – je větší a hlavně má tvrdé štětinky. Na kartáček se tedy nesmí tlačit, ale zuby se jen lehce stírají. Na změnu techniky si člověk zvykne relativně rychle. Další skutečností (asi ne nevýhodou) je, že při čištění je třeba mít navlhčené prsty, kterými svíráme rukojeť, aby ionizace fungovala tak, jak má.

 

Jeden nikdy nestačí!

Kvalitní zubní kartáček je základ, nesmí být ale jediným nástrojem zubní hygieny. Samozřejmostí by měly být kvalitní mezizubní kartáčky, dočišťovací jednosvazkový kartáček a také dentální nit. Správné pomůcky vám pomůže vybrat váš dentální hygienista. Rovněž vám ukáže, jak správně kartáčky používat.